Formularz płatnika ZUS Z-3 – kiedy go składać?

images

Formularz ZUS Z-3 dołącza się do zwolnień lekarskich pracowników (lub do innych zwolnień związanych z korzystaniem ze świadczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – jak np. zwolnienia macierzyńskie). Warto wiedzieć, kiedy i jak go wypełniać, ponieważ bez niego nie otrzymamy pieniędzy za chorobę lub macierzyństwo naszego pracownika.

Formularz płatnika ZUS Z-3 można wypełnić online. Aby to zrobić, trzeba jednak nie tylko założyć profil na internetowej platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale ponadto należy posiadać podpis elektroniczny. Dla płatnika najważniejsze są zarówno dane identyfikacyjne wszystkich zainteresowanych stron – co zresztą oczywiste w przypadku każdego dokumentu ZUS – jak i wszystkie dane dotyczące zwolnienia danego pracownika. Może być też tak – a zależy to m. in. od ilości osób włączonych w ubezpieczenie – że to my, jako pracodawcy, będziemy pokrywać świadczenie. Co też ważne, w wypełnianiu tego formularza nie ma znaczenia, jaki tytuł ma ubezpieczenie chorobowe pracownika.

Hej! Mam na imię Jadwiga i z zawodu jestem prawnikiem. Bardzo dużo osób przychodzi do mnie ze swoimi problemami z innymi ludźmi, wiec zauważyłam, ze jest to dość spory problem. Dlatego założyłam tego bloga, aby dzielić się z Wami wszelkimi niezbędnymi informacjami!