Jak wypełnić formularz płatnika ZUS Z-3?

2626223-reprywatyzacja-oszustwa-657-323

Wypełnienie formularza ZUS Z-3 sprawia problemu wielu przedsiębiorcom, i nie chodzi tu wyłącznie o samo wprowadzenie danych. Przedsiębiorcy nie wiedzą też bowiem, kto ma sporządzić ten formularz, gdzie go złożyć, w jakim terminie i tak dalej. Zanim jednak zaczniemy o tym myśleć, musimy wiedzieć, który formularz wybrać do konkretnej sytuacji – w końcu mamy formularz ZUS Z-3, dotyczący pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ZUS Z-3a, obejmujący przede wszystkim rolników, a także 3b, obejmujący nie-rolników i księży.

Formularz płatnika ZUS Z-3 wypełnia płatnik niemający prawa do zasiłku. Jeżeli zostanie on wypełniony błędnie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększy podstawę – obciążając za to płatnika. Oczywiście osobne przepisy dotyczą pracowników, którzy już nie są przez nas zatrudnieni lub objęci jakimiś specjalnymi warunkami. Bardzo ważne jest też zwrócenie uwagi na datę zaświadczenia od lekarza i dostęp do oryginału (niektórzy płatnicy ograniczają się tylko do kserokopii, co jest błędem).

Hej! Mam na imię Jadwiga i z zawodu jestem prawnikiem. Bardzo dużo osób przychodzi do mnie ze swoimi problemami z innymi ludźmi, wiec zauważyłam, ze jest to dość spory problem. Dlatego założyłam tego bloga, aby dzielić się z Wami wszelkimi niezbędnymi informacjami!